חשבתם שרק גברים יכולים לסרב לתת גט? אז חשבתם.
היה היו בשנת 1996 גבר ואישה אשר נישאו זה לזו, ולאחר שלוש שנות נישואים בלבד הבין האיש כי אינו מעוניין להמשיך ולהיות נשוי לאישה – וביקש להתגרש. הלך לו האיש לפתחו של ביה"ד הרבני והגיש תביעת גירושין כנגד האישה.
בין הצדדים החלו להתנהל הליכים משפטיים הן בפני בית הדין הרבני והן בפני ביהמ"ש לענייני משפחה, כאשר לבסוף פסק ביה"ד הרבני כי על הצדדים להתגרש זה מזו.
ואולם, הוראת בית הדין הרבני לא הרשימה את האישה במיוחד, והיא סירבה לתת לאיש גט פיטורין. הלך האיש לאישה, הפציר בה שוב ושוב כי תימלך בדעתה ותמלא אחר פסיקת ביה"ד, תשתף פעולה ע"מ שכל אחד יפתח בחיים חדשים וימשיך הלאה בחייו.
אך האישה לא שעתה לדבריו ועמדה בסירובה.
הלך האיש הנואש וחזר אל ביה"ד, סיפר כי האישה מסרבת למלא אחר פסק הדין וממאנת לתת לו את הגט. קבע ביה"ד וחייב את האישה במתן גט לאיש. אולם גם הוראה זו לא כובדה על ידי האישה, ועדיין מסרבת היא לשחרר את האיש.
שב האיש ופנה לבית הדין בשלישית. כעס ביה"ד הרבני והטיל על האישה סנקציות שונות – שלילת מזונותיה, צו עיכוב יציאה מהארץ וכיו"ב.
אולם האישה נותרה איתנה בדעתה שלא להתגרש מהאיש.
האיש, אשר נותר אובד עצות וחסר אונים אל מול עקשנותה של האישה, פנה אל ביהמ"ש לענייני משפחה והגיש כנגד האישה תביעת נזיקין בה תבע מהאישה סך של 250,000 ₪ כפיצוי על סרבנותה העיקשת, על ההוצאות המיותרות שגרמה לו ועל הטרדה והטרטור אשר היו מנת חלקו הודות לסרבנותה.
האיש טען כי במשך 15 שנה בהן סירבה האישה להתגרש ממנו, נשללה ממנו האפשרות והיכולת להמשיך בחייו ולהקים משפחה נורמטיבית, בשל סרבנותה הוא שקע בדכדוך ובדיכאון – עובדה אשר פגעה בקשר שלו עם ילדיו, ובכך שללה ממנו האישה את הזכות שלו לאוטונומיה.
ומה השיבה האישה?
בדיוק כפי שחשבתם. היא מעולם לא סירבה להתגרש ומעולם לא עיגנה את בעלה, שכן לא היה משלם לה את הסך של 500,000 ₪ בגין כתובתה ומחצית זכויותיו שצבר מעבודתו – הייתה כבר מתגרשת ממנו. לדעתה אין מדובר בסחטנות אלא דרישה לגיטימית לקבלת זכויותיה.
ומה לדעתכם קבע בית המשפט?
לאלו מכם שחשבו כי ביהמ"ש קיבל את התביעה במלואה וחייב את האישה לשלם לבעל 250,000 ש"ח בגין פיצוי על כל הסבל שגרמה לו – צדקתם.
ביהמ"ש ציין כי המדובר באישה אשר מאריכה באופן מכוון את ההליכים ומושכת את הזמן במטרה להתיש את האיש ולזכות ברכוש. ביהמ"ש קבע כי המדובר במקרה מובהק של סרבנות גט, ועל אף שהאישה טוענת שוב ושוב כי מגיעים לה כספים מהאיש- מעולם לא הגישה כנגדו תביעת רכוש.
עוד קבע ביהמ"ש כי האישה השתמשה בסרבנות הגט באופן פסול ומתוך בצע כסף תוך שהיא מתעלמת בשיטתיות ובזלזול מהחלטות ביה"ד הרבני המחייבות אותה להתגרש מבעלה. ביהמ"ש קיבל את טענות האיש וקבע כי האישה ידעה היטב כי היא גורמת סבל רב לאיש ופוגעת פגיעה קשה בחופש הבחירה שלו, מסרבת לשחרר אותו מהנישואים, גורמת לו הוצאות מיותרות וטרטור רב בכך שעליו לנדוד מבית משפט כזה לבית דין אחר.
התנהגותה של האישה גרמה לביהמ"ש לפסוק כי על האישה לשלם לידי האיש סך של 250,000 ₪ כפי שתבע, ובנוסף עליה לשלם לידיו סך של 10,000 ₪ בגין הוצאות משפט ושכ"ט עו"ד.
אז למי מכם/ן אשר חשבו כי רק גברים הם סרבני גט- הרי לכם/ן כי התופעה הפסולה הזו איננה מפלה בין המינים ומתייחסת לכל מין באותה צורה- בהרס. על כן דעו לכם/ן כי אם לרגע חשבתם/ן לסרב להתגרש בניגוד למה שפסק בית הדין – הרי שאתם/ן חשופים/ות לתביעת נזיקין אשר תעלה לכם/ן ביוקר רב מזה אשר רציתם/ן מלכתחילה להשיג.

זף, יפרח ושות' משרד עורכי דין
מומחים למניעה, ניהול ופתרון של סכסוכים משפחתיים.
לייעוץ טלפוני ראשוני ללא עלות חייגו:
 03-613-2339 או לחצו כאן

זף, יפרח ושות' משרד עורכי דין
מומחים למניעה, ניהול ופתרון של סכסוכים משפחתיים.
לייעוץ טלפוני ראשוני ללא עלות חייגו:  03-613-2339 או לחצו כאן

אין לראות במידע זה כייעוץ משפטי ו/או כתחליף לייעוץ משפטי. הוראות החוק והפסיקה הן הקובעות בכל מקרה של אי התאמה ביניהם לבין האמור. כל המסתמך על המידע המוצג, עושה זאת על דעת עצמו ובאחריותו בלבד.

 כל הזכויות שמורות לצבי זף ושות'  ©

אתר: נמרוד אלישר Neompro

דף הבית | תקנון האתר ופרטיות