חוק חדש מ-2015 עושה סדר בבלאגן לגבי חלוקת הפנסיה בגירושין .

לפני מספר שנים קבע המחוקק, בעקבות פסיקת בית המשפט העליון, כי בני זוג שנפרדים יחלקו ביניהם, מעבר לרכוש ה"רגיל" (דירה, כספים וכו'), גם את זכויות הפנסיה שצברו. הדבר יצר מצב לפיו בני זוג שהתגרשו, בהגיע מועד יציאתם לפנסיה, החלו לשלם לבני זוגם לשעבר את השיעור שנקבע בפסק הדין לגירושין.

הדבר גרר לבעיות גבייה רבות, למשל במצבים בו בן הזוג הפנסיונר עקר לחו"ל ולא ניתן לאתרו, או במצבים בו בן הזוג הפנסיונר פשוט סרב לשלם והתחמק מהתשלום, או שהפנסיה שלו עוקלה, ומצבים אחרים. פניותיו של בן הזוג השני אל הגוף המשלם על מנת לקבל את כספו בד"כ לא נענו, והליכים משפטיים נגד הגוף המשלם - לא נעתרו. בני זוג רבים מצאו עצמם בפני שוקת שבורה ותקועים עד צוואר בבעיות גבייה של חלקם בפנסיה של בני זוגם.

לפני כשלוש שנים, בשקט בשקט, התחוללה מיני מהפיכה בתחום זה, שמטרתה להקל עד מאד עם בן הזוג שעליו לקבל את חלקו של האחר.

החוק החדש (שנכנס לתוקף ב 6.2.15) מאפשר לבן הזוג של הפנסיונר להגיש בקשה לרישום פסק הדין לחלוקת החסון הפנסיוני ישירות אצל הגוף המשלם (קרן פנסיה ותיקה, קרן פנסיה חדשה, צבא הגנה לישראל וכו'). מעת שבן הזוג עמד בכל הקריטריונים ופסק הדין נרשם כדת וכדין אצל הגוף המשלם - הרי שהחל מעת יציאתו לפנסיה של בן הזוג הפנסיונר, יקבל בן זוגו לשעבר את חלקו בפנסיה ישירות מאת הגוף המשלם, מבלי "להיזקק לטובות" מאת הפנסיונר.

מדובר במהפכה של ממש ובמסגרת החוק אף מוסדר נושא של קצבת השארים.

חידוש מעניין בחוק הוא שלמרות שהוא נכנס לתוקף רק בשנת 2015, הוא חל בתנאים מסוימים גם על הסכמים ממוניים או פסקי דין לחלוקת רכוש שניתנו שנים קודם לכן.

מדובר במיני מהפיכה שניתן לחולל בעזרתה פלאים.

זף, יפרח ושות' משרד עורכי דין
מומחים למניעה, ניהול ופתרון של סכסוכים משפחתיים.
לייעוץ טלפוני ראשוני ללא עלות חייגו:
 03-613-2339 או לחצו כאן

זף, יפרח ושות' משרד עורכי דין
מומחים למניעה, ניהול ופתרון של סכסוכים משפחתיים.
לייעוץ טלפוני ראשוני ללא עלות חייגו:  03-613-2339 או לחצו כאן

אין לראות במידע זה כייעוץ משפטי ו/או כתחליף לייעוץ משפטי. הוראות החוק והפסיקה הן הקובעות בכל מקרה של אי התאמה ביניהם לבין האמור. כל המסתמך על המידע המוצג, עושה זאת על דעת עצמו ובאחריותו בלבד.

 כל הזכויות שמורות לצבי זף ושות'  ©

אתר: נמרוד אלישר Neompro

דף הבית | תקנון האתר ופרטיות