ידוע הוא שכל אם בישראל תשמח אם בתה "תביא הביתה" חתן רופא, ובצדק – מקצוע הרפואה הינו "עבודת קודש" של ממש וברוב המקרים משלב יוקרה, הכנסות גבוהות וגם שליחות. אך עם זאת, לא פשוט לבן הזוג של רופא "לשרוד" את שנות ההכשרה הרבות ואופיין המייגע, במיוחד כאשר מדובר בתקופת הכשרה של 6 שנות לימודים, שנת סטאז' ו-5 שנות התמחות, הכוללות לעיתים שהייה של מספר שנים בחו"ל, תמיד שעות עבודה מרובות, תורנויות, עבודה בחגים, בשבתות כמו גם העדרויות רבות מהבית. במציאות זו קורה לא אחת שבן הזוג של הרופא מקריב את הקריירה שלו לטובת פיתוח הקריירה של בן הזוג הרופא, ומקדיש את רוב זמנו לגידול הילדים.

בעת גירושין נוצר בעקבות זאת מצב בעייתי, בו מתעוררות מחלוקות בין הרופא לבן זוגו, באשר ל"שווי" של ההשקעה שהשקיע בן הזוג שאינו רופא, ומהי מידת תרומתו לפיתוח הקריירה של הרופא.

בית המשפט העליון קבע כי לעיתים ניתן לפצות את בן הזוג בסכום כסף אשר יהווה השבה כלשהי של "השקעתו" בקריירה של בן זוגו, כאשר תמיד קיים ויכוח לגבי היקף הפיצוי, שכן הרופא יכול לטעון כי הגיע להשגים בזכות כישוריו האישיים הטבועים בו ואילו בן הזוג יטען כי יש לו תרומה ממשית יותר. בתי משפט מתלבטים לא אחת כיצד לפסוק במקרים כאלה, וכתולדה מכך קיים שוני רב בפסיקותיהם של שופטים  היושבים בבתי משפט לענייני משפחה ודנים בסוגייה זו.

מעבר לאותו פיצוי (אשר יש שמכנים אותו "תשלום עבור מוניטין אישי" או חלוקת "נכסי קריירה") שהינו מאפיין מיוחד בגירושי רופאים, יש לזכור כי לעיתים הונו של הרופא סבוך יותר שכן לעיתים הרופא מעורב במיזמים או סטארט-אפים רפואיים, לעיתים הרופא מתקשר בחוזים ארוכי טווח, לעיתים רשומים על שמו פטנטים רפואיים וכו' – מה שמסבך עוד יותר את חלוקת ההון הממשי בעת פרידה, כי יש גם לחשב כספים שיקבל הרופא בעתיד הלא ידוע, ובסכומים לא ידועים.

אלמנט מסבך נוסף הוא מורכבות ההכנסה של הרופא, אשר יכולה להיווצר ממספר גורמים בו זמנית, הן  כשכיר, הן כעצמאי, כאשר הרופא יכול לעבוד בחלק מהיום בבית חולים, לאחר מכן במרפאות קופ"ח, מרפאה פרטית, בית חולים פרטי, הוראה במוסדרות להשכלה גבוהה וכו'.

כמובן שכל מקרה נבחן לגופו, וישנם המון אלמנטים שעו"ד צריך לקחת בחשבון בעת הטיפול בתיקי גירושים של רופאים ו/או בני זוגם. ישנם אלמנטים ומשתנים נוספים כגון משך תקופת הנישואין של בני הזוג, האם מערכת היחסים היתה הרמונית ושיתופית, מתי התקיימה הכשרת הרופא וכיו"ב.

כמו כן, "מרוץ הסמכויות" בעניין זה הינו חשוב להכרעה. יתכן הבדל תהומי בפסיקה בין בית הדין הרבני לבין בית המשפט לענייני משפחה. כזכור, כל בן זוג רשאי לבחור היכן ידונו העניינים הרכושיים בין בני הזוג. בדרך כלל הרופא יפנה לבית הדין הרבני, ואילו בן זוגו "ירוץ" דווקא לבית המשפט האזרחי, שכן מדין תורה, לא ניתן לאזן ולחלק בין בני זוג פירות שעוד לא הבשילו ולפיכך יש סיכוי שבית הדין ייטיב יותר עם הרופא, למרות שכל מקרה נבחן לגופו.

בשל מצב מורכב זה – גירושי רופאים וגירושי בני זוג של רופאים מצריכים התייחסות מיוחדת ובקיאות מקצועית, וזאת בשל אופיו המורכב של מקצוע הרפואה הן בתקופת ההכשרה הארוכה, והן בתקופה שלאחר ההכשרה בה מתחיל הרופא לקצור את פירות השקעתו.

זף, יפרח ושות' משרד עורכי דין
מומחים למניעה, ניהול ופתרון של סכסוכים משפחתיים.
לייעוץ טלפוני ראשוני ללא עלות חייגו:
 03-613-2339 או לחצו כאן

זף, יפרח ושות' משרד עורכי דין
מומחים למניעה, ניהול ופתרון של סכסוכים משפחתיים.
לייעוץ טלפוני ראשוני ללא עלות חייגו:  03-613-2339 או לחצו כאן

אין לראות במידע זה כייעוץ משפטי ו/או כתחליף לייעוץ משפטי. הוראות החוק והפסיקה הן הקובעות בכל מקרה של אי התאמה ביניהם לבין האמור. כל המסתמך על המידע המוצג, עושה זאת על דעת עצמו ובאחריותו בלבד.

 כל הזכויות שמורות לצבי זף ושות'  ©

אתר: נמרוד אלישר Neompro

דף הבית | תקנון האתר ופרטיות