מי מכם אשר חווה בעברו את חוויית הנישואין, יכול להיזכר בשקיקה ברגליים הרועדות בשניות שלפני ההצעה, בהתרגשות העצומה המלווה את הזוג המאושר מאותו הרגע, בהכנות לאירוע המרגש וכמובן באותו יום נכסף בו שניכם מרגישים לפחות כמו מלך ומלכה ליום אחד.
ואז מתחילה תקופת החיים המשותפים, לפתע מגיח לאוויר העולם תינוק חדש, והחיים נמשכים על מסלול ידוע מראש. בחלק לא מועט מן המקרים הזוגיות פורחת, ובחלקם האחר – קשה כשד משחת.
כאלו היו חייו של אותו אדם אשר שב לביתו ביום מן הימים, מניח את מפתחות המכונית על השולחן, צועק בקול "אני בבית!" ומן המקלחת מגיעה התגובה "אני במקלחת!", מתיישב בנונשלנטיות בכורסא, כשלפתע מזמזם לו הטלפון הנייד של זוגתו, ולאחר שהעיף מבט, מגלה האיש לתדהמתו כי המדובר בהודעת זימה אשר נשלחה היישר אל הטלפון הנייד של האישה אשר עמדה יחד עמו תחת החופה שנים לא רבות לפני כן…
כך, לאחר ששכר את שירותיו של חוקר פרטי, גילה כי האישה רומן מן הצד עם גבר זר, ומעתה ואילך, יצר נקם, כעס, תסכול ופגיעה עמוקה ילוו את אותו אדם ויהיו מנת חלקו ולחם חוקו.
כך יפנה אותו אדם אל ביה"ד הרבני, יגיש תביעה לגירושין, יכרוך בה (יבקש לצרף) את שאר העניינים אגב הגירושין לאותה תביעת גירושין, ובזה הרגע אותו זוג שעמד יחדיו תחת החופה והתחייב לחיות יחדיו מעתה ועד עולם – ינהל מערכת שלמה של הליכים משפטיים ולא בהכרח נעימים, בלשון המעטה, זה כנגד זו.

האם בגידתה של האישה יכולה להשליך על זכויותיה?
התשובה היא חד משמעית – כן. כאשר מוכח בפני בית הדין הרבני כי אישה "זינתה תחת בעלה"- נשללות ממנה הזכויות הבאות: מזונותיה, כתובתה ותוספת כתובתה.

כתובה - אם נשוב לרגע ליום החתונה בו נקב הבעל בסכום יפה ומפוצץ כגון "555,555 ₪" – הרי שבאופן עקרוני המדובר בחוזה לכל דבר והאישה יכולה לתבעו מן הבעל בהתקיים תנאים מסוימים; אולם במקרה בו האישה בגדה- נשללת ממנה זכות זו והיא איננה זכאית לתבוע כתובתה.

מזונות אישה - כל זמן שבני הזוג נשואים, חייב אדם, ע"פ ההלכה, לזון את אשתו, אף אם הם מתגוררים בנפרד. זכות זו פוקעת עם מתן הגט. במקרה של בגידת האישה בבעל- היא איננה זכאית למזונות אישה אף אם הם טרם התגרשו (יש לשים לב להבדל בין מזונות אישה למזונות ילדים. בעוד מזונות אישה פוקעים בעת הגירושים- מזונות ילדים ימשכו עד הגיע הילדים לגיל 18).

מה קורה כאשר הגבר בוגד באישה?
בשונה מן ההשלכות שיש לבגידה על זכויותיה של האישה, מבחינת ביה"ד הרבני אין הדבר משפיע באופן אופרטיבי על הגבר, והדבר יכול לשמש אך כ"עילת גירושין". כלומר, אם גילתה האישה כי הגבר בגד בה- יש לה זכות להגיש תביעת גירושין בעילה הנקראת בשם "רועה זונות"- משמע- בעלי אינו נאמן לי ועל כן אני רוצה להתגרש ממנו.
כלומר ישנו הבדל די גדול ביחס ההלכה לבגידה של איש באשתו לבין בגידה של אישה בבעלה. עם זאת, הנזק הרגשי ולעתים אף הנפשי, הפגיעה העמוקה והכאב הרב אינו מבדיל בין איש לאישה, והדבר משפיע השפעה רבה על התנהלות הצדדים בהליכים המשפטיים, אשר הרגש הוא המניע המרכזי והמוטיב העיקרי בניהול ההליכים, והדבר מתגבר עשרות מונים כאשר אותו זוג הביא ילדים לעולם אשר אין חולק כי הם הנפגעים העיקריים באותו משבר.

לסיכום:
אם נניח בצד את הפגם המוסרי שנושא עמו מעשה הבגידה, נסו לעצור לרגע לפני שאתם עושים את הצעד המפוקפק וחשבו עם הראש ולא עם חלקים אחרים… היה והגעתם למסקנה כי דרככם המשותפת הגיעה לקצה – עשו זאת יחד.

זף, יפרח ושות' משרד עורכי דין
מומחים למניעה, ניהול ופתרון של סכסוכים משפחתיים.
לייעוץ טלפוני ראשוני ללא עלות חייגו:
 03-613-2339 או לחצו כאן

זף, יפרח ושות' משרד עורכי דין
מומחים למניעה, ניהול ופתרון של סכסוכים משפחתיים.
לייעוץ טלפוני ראשוני ללא עלות חייגו:  03-613-2339 או לחצו כאן

אין לראות במידע זה כייעוץ משפטי ו/או כתחליף לייעוץ משפטי. הוראות החוק והפסיקה הן הקובעות בכל מקרה של אי התאמה ביניהם לבין האמור. כל המסתמך על המידע המוצג, עושה זאת על דעת עצמו ובאחריותו בלבד.

 כל הזכויות שמורות לצבי זף ושות'  ©

אתר: נמרוד אלישר Neompro

דף הבית | תקנון האתר ופרטיות